Focus on:
All days
17 May 2021
18 May 2021
19 May 2021
20 May 2021
Indico style
Indico style - inline minutes
Indico style - numbered
Indico style - numbered + minutes
Indico Weeks View
Choose Timezone
Use the event/category timezone
Specify a timezone
Africa/Abidjan
Africa/Accra
Africa/Addis_Ababa
Africa/Algiers
Africa/Asmara
Africa/Bamako
Africa/Bangui
Africa/Banjul
Africa/Bissau
Africa/Blantyre
Africa/Brazzaville
Africa/Bujumbura
Africa/Cairo
Africa/Casablanca
Africa/Ceuta
Africa/Conakry
Africa/Dakar
Africa/Dar_es_Salaam
Africa/Djibouti
Africa/Douala
Africa/El_Aaiun
Africa/Freetown
Africa/Gaborone
Africa/Harare
Africa/Johannesburg
Africa/Juba
Africa/Kampala
Africa/Khartoum
Africa/Kigali
Africa/Kinshasa
Africa/Lagos
Africa/Libreville
Africa/Lome
Africa/Luanda
Africa/Lubumbashi
Africa/Lusaka
Africa/Malabo
Africa/Maputo
Africa/Maseru
Africa/Mbabane
Africa/Mogadishu
Africa/Monrovia
Africa/Nairobi
Africa/Ndjamena
Africa/Niamey
Africa/Nouakchott
Africa/Ouagadougou
Africa/Porto-Novo
Africa/Sao_Tome
Africa/Tripoli
Africa/Tunis
Africa/Windhoek
America/Adak
America/Anchorage
America/Anguilla
America/Antigua
America/Araguaina
America/Argentina/Buenos_Aires
America/Argentina/Catamarca
America/Argentina/Cordoba
America/Argentina/Jujuy
America/Argentina/La_Rioja
America/Argentina/Mendoza
America/Argentina/Rio_Gallegos
America/Argentina/Salta
America/Argentina/San_Juan
America/Argentina/San_Luis
America/Argentina/Tucuman
America/Argentina/Ushuaia
America/Aruba
America/Asuncion
America/Atikokan
America/Bahia
America/Bahia_Banderas
America/Barbados
America/Belem
America/Belize
America/Blanc-Sablon
America/Boa_Vista
America/Bogota
America/Boise
America/Cambridge_Bay
America/Campo_Grande
America/Cancun
America/Caracas
America/Cayenne
America/Cayman
America/Chicago
America/Chihuahua
America/Costa_Rica
America/Creston
America/Cuiaba
America/Curacao
America/Danmarkshavn
America/Dawson
America/Dawson_Creek
America/Denver
America/Detroit
America/Dominica
America/Edmonton
America/Eirunepe
America/El_Salvador
America/Fort_Nelson
America/Fortaleza
America/Glace_Bay
America/Goose_Bay
America/Grand_Turk
America/Grenada
America/Guadeloupe
America/Guatemala
America/Guayaquil
America/Guyana
America/Halifax
America/Havana
America/Hermosillo
America/Indiana/Indianapolis
America/Indiana/Knox
America/Indiana/Marengo
America/Indiana/Petersburg
America/Indiana/Tell_City
America/Indiana/Vevay
America/Indiana/Vincennes
America/Indiana/Winamac
America/Inuvik
America/Iqaluit
America/Jamaica
America/Juneau
America/Kentucky/Louisville
America/Kentucky/Monticello
America/Kralendijk
America/La_Paz
America/Lima
America/Los_Angeles
America/Lower_Princes
America/Maceio
America/Managua
America/Manaus
America/Marigot
America/Martinique
America/Matamoros
America/Mazatlan
America/Menominee
America/Merida
America/Metlakatla
America/Mexico_City
America/Miquelon
America/Moncton
America/Monterrey
America/Montevideo
America/Montserrat
America/Nassau
America/New_York
America/Nipigon
America/Nome
America/Noronha
America/North_Dakota/Beulah
America/North_Dakota/Center
America/North_Dakota/New_Salem
America/Nuuk
America/Ojinaga
America/Panama
America/Pangnirtung
America/Paramaribo
America/Phoenix
America/Port-au-Prince
America/Port_of_Spain
America/Porto_Velho
America/Puerto_Rico
America/Punta_Arenas
America/Rainy_River
America/Rankin_Inlet
America/Recife
America/Regina
America/Resolute
America/Rio_Branco
America/Santarem
America/Santiago
America/Santo_Domingo
America/Sao_Paulo
America/Scoresbysund
America/Sitka
America/St_Barthelemy
America/St_Johns
America/St_Kitts
America/St_Lucia
America/St_Thomas
America/St_Vincent
America/Swift_Current
America/Tegucigalpa
America/Thule
America/Thunder_Bay
America/Tijuana
America/Toronto
America/Tortola
America/Vancouver
America/Whitehorse
America/Winnipeg
America/Yakutat
America/Yellowknife
Antarctica/Casey
Antarctica/Davis
Antarctica/DumontDUrville
Antarctica/Macquarie
Antarctica/Mawson
Antarctica/McMurdo
Antarctica/Palmer
Antarctica/Rothera
Antarctica/Syowa
Antarctica/Troll
Antarctica/Vostok
Arctic/Longyearbyen
Asia/Aden
Asia/Almaty
Asia/Amman
Asia/Anadyr
Asia/Aqtau
Asia/Aqtobe
Asia/Ashgabat
Asia/Atyrau
Asia/Baghdad
Asia/Bahrain
Asia/Baku
Asia/Bangkok
Asia/Barnaul
Asia/Beirut
Asia/Bishkek
Asia/Brunei
Asia/Chita
Asia/Choibalsan
Asia/Colombo
Asia/Damascus
Asia/Dhaka
Asia/Dili
Asia/Dubai
Asia/Dushanbe
Asia/Famagusta
Asia/Gaza
Asia/Hebron
Asia/Ho_Chi_Minh
Asia/Hong_Kong
Asia/Hovd
Asia/Irkutsk
Asia/Jakarta
Asia/Jayapura
Asia/Jerusalem
Asia/Kabul
Asia/Kamchatka
Asia/Karachi
Asia/Kathmandu
Asia/Khandyga
Asia/Kolkata
Asia/Krasnoyarsk
Asia/Kuala_Lumpur
Asia/Kuching
Asia/Kuwait
Asia/Macau
Asia/Magadan
Asia/Makassar
Asia/Manila
Asia/Muscat
Asia/Nicosia
Asia/Novokuznetsk
Asia/Novosibirsk
Asia/Omsk
Asia/Oral
Asia/Phnom_Penh
Asia/Pontianak
Asia/Pyongyang
Asia/Qatar
Asia/Qostanay
Asia/Qyzylorda
Asia/Riyadh
Asia/Sakhalin
Asia/Samarkand
Asia/Seoul
Asia/Shanghai
Asia/Singapore
Asia/Srednekolymsk
Asia/Taipei
Asia/Tashkent
Asia/Tbilisi
Asia/Tehran
Asia/Thimphu
Asia/Tokyo
Asia/Tomsk
Asia/Ulaanbaatar
Asia/Urumqi
Asia/Ust-Nera
Asia/Vientiane
Asia/Vladivostok
Asia/Yakutsk
Asia/Yangon
Asia/Yekaterinburg
Asia/Yerevan
Atlantic/Azores
Atlantic/Bermuda
Atlantic/Canary
Atlantic/Cape_Verde
Atlantic/Faroe
Atlantic/Madeira
Atlantic/Reykjavik
Atlantic/South_Georgia
Atlantic/St_Helena
Atlantic/Stanley
Australia/Adelaide
Australia/Brisbane
Australia/Broken_Hill
Australia/Darwin
Australia/Eucla
Australia/Hobart
Australia/Lindeman
Australia/Lord_Howe
Australia/Melbourne
Australia/Perth
Australia/Sydney
Canada/Atlantic
Canada/Central
Canada/Eastern
Canada/Mountain
Canada/Newfoundland
Canada/Pacific
Europe/Amsterdam
Europe/Andorra
Europe/Astrakhan
Europe/Athens
Europe/Belgrade
Europe/Berlin
Europe/Bratislava
Europe/Brussels
Europe/Bucharest
Europe/Budapest
Europe/Busingen
Europe/Chisinau
Europe/Copenhagen
Europe/Dublin
Europe/Gibraltar
Europe/Guernsey
Europe/Helsinki
Europe/Isle_of_Man
Europe/Istanbul
Europe/Jersey
Europe/Kaliningrad
Europe/Kiev
Europe/Kirov
Europe/Lisbon
Europe/Ljubljana
Europe/London
Europe/Luxembourg
Europe/Madrid
Europe/Malta
Europe/Mariehamn
Europe/Minsk
Europe/Monaco
Europe/Moscow
Europe/Oslo
Europe/Paris
Europe/Podgorica
Europe/Prague
Europe/Riga
Europe/Rome
Europe/Samara
Europe/San_Marino
Europe/Sarajevo
Europe/Saratov
Europe/Simferopol
Europe/Skopje
Europe/Sofia
Europe/Stockholm
Europe/Tallinn
Europe/Tirane
Europe/Ulyanovsk
Europe/Uzhgorod
Europe/Vaduz
Europe/Vatican
Europe/Vienna
Europe/Vilnius
Europe/Volgograd
Europe/Warsaw
Europe/Zagreb
Europe/Zaporozhye
Europe/Zurich
GMT
Indian/Antananarivo
Indian/Chagos
Indian/Christmas
Indian/Cocos
Indian/Comoro
Indian/Kerguelen
Indian/Mahe
Indian/Maldives
Indian/Mauritius
Indian/Mayotte
Indian/Reunion
Pacific/Apia
Pacific/Auckland
Pacific/Bougainville
Pacific/Chatham
Pacific/Chuuk
Pacific/Easter
Pacific/Efate
Pacific/Fakaofo
Pacific/Fiji
Pacific/Funafuti
Pacific/Galapagos
Pacific/Gambier
Pacific/Guadalcanal
Pacific/Guam
Pacific/Honolulu
Pacific/Kanton
Pacific/Kiritimati
Pacific/Kosrae
Pacific/Kwajalein
Pacific/Majuro
Pacific/Marquesas
Pacific/Midway
Pacific/Nauru
Pacific/Niue
Pacific/Norfolk
Pacific/Noumea
Pacific/Pago_Pago
Pacific/Palau
Pacific/Pitcairn
Pacific/Pohnpei
Pacific/Port_Moresby
Pacific/Rarotonga
Pacific/Saipan
Pacific/Tahiti
Pacific/Tarawa
Pacific/Tongatapu
Pacific/Wake
Pacific/Wallis
US/Alaska
US/Arizona
US/Central
US/Eastern
US/Hawaii
US/Mountain
US/Pacific
UTC
Save
US/Eastern
English (United Kingdom)
English (United Kingdom)
English (United States)
Español (España)
Français (France)
Polski (Polska)
Português (Brasil)
Türkçe (Türkiye)
Монгол (Монгол)
Українська (Україна)
中文 (中国)
Login
NSLS-II and CFN Annual Users' Meeting Workshops
from
Monday, 17 May 2021 (08:00)
to
Thursday, 20 May 2021 (18:00)
Monday, 17 May 2021
10:00
WSMON1: 1 Facility User Educational Workshop
WSMON1: 1 Facility User Educational Workshop
10:00 - 16:00
Organizers: Lisa Miller, (NSLS-II/BNL); Aleida Perez, (OEP/BNL) [View Workshop Recording](https://bnl.zoomgov.com/rec/share/nksJnVKfXsNysbFxWVRztL2kWnT3Z4Lxf0BXjgwyMj1YN6zyArz-ce91vBQ3w1kJ.270P04oqdYwW-eSd ) - Password: i.@.ws?3 [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSMON1)
WSMON2: Correlating Structure and Properties in Additively Manufactured Metals through Multi-modal Characterization Approaches
WSMON2: Correlating Structure and Properties in Additively Manufactured Metals through Multi-modal Characterization Approaches
10:00 - 17:00
Organizers: Jason Trelewicz (Stony Brook University); David Sprouster (Stony Brook University); Alessandra Colli (Brookhaven National Laboratory); Eric Dooryhee (Brookhaven National Laboratory); Yong Chu (Brookhaven National Laboratory) [View Workshop Recording](https://vimeo.com/581361584/b4b0a6a039) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSMON2)
WSMON3: Cryo-EM at LBMS: Protein Structures, Protein-protein and Protein-cell Interactions
WSMON3: Cryo-EM at LBMS: Protein Structures, Protein-protein and Protein-cell Interactions
10:00 - 17:00
Organizers: Liguo Wang (LBMS/NSLS-II/BNL); Qun Liu (Biology/BNL); Guobin Hu (LBMS/NSLS-II/BNL); Dongyan Tan (NSLS-II/BNL); Saikat Chowdhury (NSLS-II/BNL); Yong Xiong (NSLS-II/BNL) [View Workshop Talks](https://brookhavenlab-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/lwang1_bnl_gov/Eufh5Lc5hQROvaOqVwMpHiwBwlhy2NbnKaHvdbiB14a2sA?e=HlhiUv ) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSMON3)
WSMON4: Ultrafast Pump Probe Optical Microscopy Techniques and their Applications in Nanoscience
WSMON4: Ultrafast Pump Probe Optical Microscopy Techniques and their Applications in Nanoscience
10:00 - 16:45
Organizers: Mircea Cotlet (CFN/BNL); Mingxing Li (CFN/BNL); Jurek Sadowski (CFN/BNL); Eduard Fron (Katholieke Universiteit Leuven Belgum); Don DiMarzio (Northrop Grumman) [View Workshop Recording](https://vimeo.com/582490208/e15c632c08) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/event/11090/)
Tuesday, 18 May 2021
13:30
WSTUE1: Embracing Diversity in Science: a User Community Discussion
WSTUE1: Embracing Diversity in Science: a User Community Discussion
13:30 - 16:30
Organizers: Paul Northrup (Department of Geosciences, Stony Brook University, Lead Scientist, Tender Energy Microspectroscopy Consortium); Judith Brown Clarke (Chief Diversity Officer and Vice President for Equity and Inclusion, Stony Brook University) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/event/11091/)
Wednesday, 19 May 2021
12:30
WSWED4: Towards the Next Generation of Photothermal and Near-Field Infrared Nanospectroscopy at the CFN and NSLS-II
WSWED4: Towards the Next Generation of Photothermal and Near-Field Infrared Nanospectroscopy at the CFN and NSLS-II
12:30 - 18:00
Organizers: Samuel A. Tenney (CFN/BNL): Larry Carr (NSLS-II/BNL); Mengkun Liu (NSLS-II/BNL); Dario J. Stacchiola (CFN/BNL); Ignace Jarrige (NSLS-II/BNL); Christopher Homes (CMPMS/BNL) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSWED4)
13:00
WSWED1: Characterization and Speciation of Marine Materials using Synchrotron Probes
WSWED1: Characterization and Speciation of Marine Materials using Synchrotron Probes
13:00 - 17:10
Organizers: Rose Jones (University of Minnesota); Sarah Nicholas (NSLS-II/BNL); Paul Northrup (Stony Brook University) [View Workshop Recording](https://vimeo.com/582985634/db8497a931) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSWED1)
WSWED2: Exploring Future Collaborations between NNSA and BNL/NSLS-II
WSWED2: Exploring Future Collaborations between NNSA and BNL/NSLS-II
13:00 - 18:00
Organizers: Jen Bohon (LANL), Don Brown (LANL), Jack Shlachter (BNL), Matt Whitaker (Stony Brook University) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSWED2)
WSWED3: Scientific Python for Data Analysis at NSLS-II
WSWED3: Scientific Python for Data Analysis at NSLS-II
13:00 - 16:30
Organizers: Dan Allan, with NSLS-II DAMA Group [View Tutorials Presented at Workshop](https://blueskyproject.io/tutorials ) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSWED3)
Thursday, 20 May 2021
08:00
WSTHU1: Structural Responses to Electronic Order in Quantum Materials from Total Scattering Approaches
WSTHU1: Structural Responses to Electronic Order in Quantum Materials from Total Scattering Approaches
08:00 - 13:00
Organizers: M. Abeykoon (NSLS-II, BNL); E. Bozin (CMPMS, BNL); T. Tyson (NJIT) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSTHU1)
08:30
WSTHU3: Liquid Surface Science
WSTHU3: Liquid Surface Science
08:30 - 16:00
Organizers: Ben Ocko (NSLS II/BNL); Masa Fukuto (NSLS II/BNL); Oleg Gang (CFN/BNL); Binhua Lin (U. Chicago) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSTHU3)
09:00
WSTHU4: Machine Learning Augmented X-Ray Scattering and Spectroscopies
WSTHU4: Machine Learning Augmented X-Ray Scattering and Spectroscopies
09:00 - 16:25
Organizers: Mingda Li (MIT); Deyu Lu (CFN/BNL); Eli Stavitski (NSLS-II/BNL); Xiaohui Qu (CFN/BNL) [View Workshop Recording](https://vimeo.com/583101166/801284c715) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSTHU4)
13:30
WSTHU2: Unraveling the Past – Paleoanthropology and X-ray Imaging
WSTHU2: Unraveling the Past – Paleoanthropology and X-ray Imaging
13:30 - 17:25
Organizers: Juergen Thieme (NSLS-II/BNL); Eric Dooryhee (NSLS-II/BNL); Lawrence Martin (Turkana-Basin-Institute, Stony Brook University); Isaiah Nengo (Turkana-Basin-Institute, Stony Brook University) [View Agenda](https://indico.bnl.gov/e/UM2021WSTHU2)