***ATTENTION Indico Users***

Notice: Maintenance on 6/19

Please see the News section for more information.

ATHENA Proposal, January 2022 homework

US/Eastern
Remote

Remote

Description

Remote Meeting - zoom link

    • 11:00 AM 11:10 AM
      Introduction 10m
      Speaker: Silvia Dalla Torre (INFN, Trieste)
    • 11:10 AM 11:20 AM
      far-forward WG 10m
      Speakers: Alexander Jentsch (Brookhaven National Lab), John Arrington (Lawrence Berkeley National Laboratory)
    • 11:20 AM 11:30 AM
      Far backward WG 10m
      Speakers: Jaroslav Adam (BNL), Krzysztof Piotrzkowski
    • 11:30 AM 11:40 AM
      calorimeter WG 10m
      Speakers: Maria Zurek (Argonne National Laboratory), Paul E Reimer (Argonne National Laboratory), Vladimir V. Berdnikov (CUA), oleg tsai (ucla)
    • 11:40 AM 11:50 AM
      Tracking WG 10m
      Speakers: Domenico Elia (INFN Bari), Francesco Bossu (CEA-Saclay), Laura Gonella (University of Birmingham), Leo Greiner (LBNL), Matt Posik (Temple University)
    • 11:50 AM 12:00 PM
      PID 10m
      Speakers: Frank Geurts (Rice University), Roberto Preghenella (INFN Bologna), Thomas Hemmick (Stony Brook University)
    • 12:00 PM 12:10 PM
      DAQ WG 10m
      Speakers: Alexandre Camsonne (JLAB), Jeff Landgraf (Brookhaven National Laboratory)
    • 12:10 PM 12:20 PM
      software WG 10m
      Speakers: Andrea Bressan, Dmitry Romanov (Jefferson lab), Sylvester Joosten (Argonne National Laboratory), Whitney Armstrong (Argonne National Laboratory), Wouter Deconinck
    • 12:20 PM 12:30 PM
      DIS WG 10m
      Speakers: Barak Schmookler (Stony Brook University), Paul Newman (University of Birmingham, UK), Qinghua Xu (SDU), Zhoudunming Tu (BNL)
    • 12:30 PM 12:40 PM
      SIDIS WG 10m
      Speakers: Anselm Vossen (Duke University), Marco Radici (INFN - Sezione di Pavia), Marco Radici (INFN - Sezione di Pavia)
    • 12:40 PM 12:50 PM
      Jets/HF WG 10m
      Speakers: Brian Page (Brookhaven National Laboratory), Ernst Sichtermann (Lawrence Berkeley National Laboratory), Miguel Arratia (University of California, Riverside), Stephen Sekula (Southern Methodist University)
    • 12:50 PM 1:00 PM
      exclusive/tagging WG 10m
      Speakers: Daria Sokhan (CEA Saclay), Salvatore Fazio (University of Calabria and INFN-Cosenza), Spencer Klein (LBNL)
    • 1:00 PM 1:10 PM
      EB members 10m
      Speakers: Abhay Deshpande (Stony Brook University), Barbara Jacak (UC Berkeley and LBNL), Bernd Surrow (Temple University), Dr E. C. Aschenauer (BNL), Ernst Sichtermann (Lawrence Berkeley National Laboratory), Franck Sabatié (CEA Saclay), Olga Evdokimov (UIC), Silvia Dalla Torre (INFN, Trieste), Sylvester Joosten (Argonne National Laboratory), Thomas Ullrich (BNL), Yulia Furletova (Jefferson Lab)
    • 1:10 PM 1:30 PM
      closed session 20m