WAO'18: Workshop on Accelerator Operations

from Sunday, 30 September 2018 (08:00) to Friday, 5 October 2018 (18:00)
Charles B. Wang Center (Theater)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
30 Sep 2018
1 Oct 2018
2 Oct 2018
3 Oct 2018
4 Oct 2018
5 Oct 2018
AM
08:15
Welcome and Opening Remarks - Gregory Marr (Brookhaven National Laboratory) (until 08:45) (Theater)
08:15 Collider-Accelerator Department Greeting - Dr Wolfram Fischer (BNL)   (Theater)
08:20 National Synchrotron Light Source II Greeting - Timur Shaftan (Brookhaven National laboratory)   (Theater)
08:30 Welcome to WAO 2018 - Gregory Marr (Brookhaven National Laboratory)   (Theater)
08:45
HWDB - How we do business - Glen Johns (ORNL) (until 10:00) (Theater)
08:45 FNAL: "How We Do Business" Now - Duane Newhart (FNAL)   (Theater)
09:10 Injector and Collider Rings of SuperKEKB B-factory - Kazuro Furukawa (KEK)   (Theater)
09:35 The Linear IFMIF Prototype Accelerator (LIPAc) Operation under the European-Japanese Collaboration - Philippe Cara (IFMIF/EVEDA)   (Theater)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
Operator tools & software - Kazuro Furukawa (KEK) (until 12:00) (Theater)
10:30 The Summary of the MPS of J-PARC and the Speedup for the MPS on the RF Accelerating System - Masashi Furusawa (KEK)   (Theater)
10:50 CERN Accelerators Tools and Systems - Mr Yannick Le Borgne (CERN)   (Theater)
11:10 The Operator-developed Useful Tools at SuperKEKB Accelerator - Mr Takuya Nakamura (Mitsubishi Electric System & Service CO. Ltd.,)   (Theater)
11:30 Development of the NSRL Galactic Cosmic Ray Simulator - Nicholas Kling (Brookhaven National Lab)   (Theater)
08:30
Building a Control Room - Michael Bieler (DESY) (until 10:00) (Theater)
08:30 From Bare Concrete to Beam Control - Mr David Ifversen (Fermi National Accelerator Lab)   (Theater)
09:00 A Control Centre for the LHC era. - Rossano Giachino (CERN)   (Theater)
09:30 Chasing the Heat - Silvio Foiera (Paul Scherrer Institut)   (Theater)
10:00 --- Coffee Break & Group Photo ---
10:30
Operator interface to controls - Petra Schuett (GSI) (until 12:00) (Theater)
10:30 Laser Interface to Control Room - Mr Antonio Conte (Elettra-Sincrotrone Trieste)   (Theater)
11:00 Adapting to Changing Control System Tools - Mrs Genevieve West (NSCL)   (Theater)
11:30 Introduction to the OpCenter - Robert Rainer (Brookhaven National Laboratory)   (Theater)
08:30
Involving Operators (Physics) - Rossano Giachino (CERN) (until 10:00) (Theater)
08:30 Machine Physics and Operations - Prof. Mei Bai (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH, Darmstadt, 64291, Germany)   (Theater)
09:00 Operator/Physicist Interaction at SLAC - Mr Christopher Zimmer (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Theater)
09:30 Machine Operators and Machine Physicists: a Beautiful Teamwork - Benoit Salvant (CERN)   (Theater)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
Commissioning - Violeta Toma (TRIUMF) Daniel Johnson (FNAL) (until 12:00) (Theater)
10:30 GSI Restart into FAIR Phase 0 - Stephan Reimann (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH)   (Theater)
11:00 Preparations for ESS Commissioning - Tchelidze Lali (ESS)   (Theater)
11:30 Commissioning New CERN Accelerators - Mr Abdelouahid Akroh (CERN)   (Theater)
08:30
Compact Facilities - Yoshiyuki Iwata (until 10:00) (Theater)
08:30 Operating ISOLDE - Mr Eleftherios Fadakis (CERN)   (Theater)
09:00 The MedAustron Particle Therapy Accelerator: Status and Operational Challenges - Mr Matthias Kronberger (EBG MedAustron GmbH)   (Theater)
09:30 Beam Response to Extreme Operating Conditions - Dr Rainer Cee (Heidelberg Ion Beam Therapy Centre (HIT))   (Theater)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
Invited Speaker - Gregory Marr (Brookhaven National Laboratory) (until 11:00) (Theater)
10:30 A Perspective on the Spectrum of Operations - Ferdinand Willeke (BNL)   (Theater)
11:00
Poster Session & Software Demo - Gregory Marr (Brookhaven National Laboratory) Michael Bieler (DESY) (until 11:15) (Theater)
11:30
Adapting to Change - Violeta Toma (TRIUMF) (until 12:00) (Theater)
11:30 When Two Becomes One: Transitioning from the Operation of One to Two Accelerators - Kathleen Genge (TRIUMF)   (Theater)
08:30
New Technology - Peter Schuh (SLAC) (until 09:15) (Theater)
08:30 Developing Machine Learning Algorithms for NSLS-II Linac with Operators - Raymond Fliller (Brookhaven National Laboratory)   (Theater)
08:50 Machine Learning Algorithms in Use at SLAC - William Colocho (SLAC NAL)   (Theater)
09:15
Training Programs - Montse Pont (ALBA) (until 10:00) (Theater)
09:15 Training for Accelerator Electronic Engineering Staff - Mr Rick Bloemhard (LBNL)   (Theater)
09:35 Accelerator Operations Training and Development Program, an Update - Isadoro Carlino (Jefferson Lab)   (Theater)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
Closeout & Outlook - Gregory Marr (Brookhaven National Laboratory) (until 12:00) (Theater)
10:30 Parallel Session Summaries - Paul Sampson (Brookhaven National Laboratory) Mr Christopher Zimmer (SLAC National Accelerator Laboratory) Julian Brower (STFC RAL) Peter Schuh (SLAC) Jon Bonofiglio (NSCL) Violeta Toma (TRIUMF)   (Theater)
10:50 Survey on Operator Interfaces to Controls - Petra Schuett (GSI)   (Theater)
11:10 WAO 2018 Closing - Gregory Marr (Brookhaven National Laboratory)   (Theater)
11:30 Upcoming Workshops - Rossano Giachino (CERN) Montse Pont (ALBA)   (Theater)
PM
17:30 --- Registration at Hilton Garden Inn Stony Brook ---
18:00 --- Welcome Dinner ---
12:00 --- Lunch at Hilton Garden Inn ---
13:30
Open Discussion Plenary - Peter Schuh (SLAC) (until 15:00) (Theater)
15:00 --- Coffee Break ---
15:30
Machine Optimization - Montse Pont (ALBA) (until 17:00) (Theater)
15:30 Orbit Display: A PyQt Tool for Viewing Beam Trajectories in Real-Time - Matthew Gibbs (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Theater)
16:00 Using Operations UI in Engineering Systems to Reduce Downtime - Reid Smith (BNL)   (Theater)
16:30 Operational Software Tools for the Injection Efficiency Improvement in the PLS-II - Mun Gyung Kim (Pohang Accelerator Laboratory)   (Theater)
17:30 --- IPC Meeting ---
12:00 --- Lunch at Hilton Garden Inn ---
13:30
Operator tools & software - Kazuro Furukawa (KEK) (until 14:30) (Theater)
13:30 Reducing the Time between Thought and Action - a Physical Interface for Routine Operational Tasks - Michael Wren   (Theater)
14:00 Web Applications for Operators' Scheduled Work - Ms Nina He (Triumf)   (Theater)
14:30
HWDB - How we do business - Kazuro Furukawa (KEK) Glen Johns (ORNL) (until 15:00) (Theater)
14:30 Viable System Modeling for Organization of Accelerator Operations - Dr Kenneth Baggett (Jefferson Lab)   (Theater)
15:00 --- Coffee Break ---
15:30
Beam Diagnostics - Brian Freeman (JLAB) (until 17:00) (Theater)
15:30 The Continuous Development of an Operational Diagnostic Instrument in the LHC: The Synchrotron Light Monitors - Georges Trad (CERN)   (Theater)
16:00 Operations' Role in Reducing Errant Beam Loss in the Spallation Neutron Source (SNS) Super Conducting Linac (SCL) - Tim Southern (ORNL)   (Theater)
16:30 Development of Diagnostic Tools to Optimize the Injection Efficiency at ALBA - Mr Marc Alvarez (ALBA Syncrotron)   (Theater)
12:00 --- Lunch at Hilton Garden Inn ---
13:30
Aging Machines - Jon Bonofiglio (NSCL) (until 15:00) (Theater)
13:30 Operation of S-DALINAC for more than 30 Years by Students - Dr Michaela Arnold (TU Darmstadt)   (Theater)
14:00 Necessity of Beamline Diagnostics Pre-Check - Dr Prabir K. Roy (Los Alamos National Laboratory)   (Theater)
14:30 A Tour of Aging Systems at SLAC - Matthew Gibbs (SLAC National Accelerator Laboratory)   (Theater)
15:00 --- Coffee Break ---
15:30
Poster Session & Software Demo - Michael Bieler (DESY) (until 17:00) (Theater Lobby)
15:30 A New Control Room for the KOMAC Linac and Multi-beam Lines - Dr Young-Gi Song (KOMAC, KAERI)   (Theater Lobby)
15:30 Adapting to the Introduction of New Emergency Procedures and Fire Systems at the Neutron and Muon Source at Rutherford Appleton Laboratory - Mr Chas Affleck (Rutherford Appleton Laboratory) Mr Gregory Seeney (Rutherford Appleton Laboratory)   (Theater Lobby)
15:30 AGS IPM and eIPM Beta Function Measurements - Caitlin Giorgio (BNL)   (Theater Lobby)
15:30 Automated Analysis of RHIC Physics Stores - Kiel Hock (Brookhaven National Laboratory)   (Theater Lobby)
15:30 Availability Tracking and Failure Analysis at PETRA III - Dennis Haupt (DESY)   (Theater Lobby)
15:30 Building Control System Expertise in Operations - Tasha Summers (NSCL)   (Theater Lobby)
15:30 Development of Web-based OPI of Superconducting LLRF System at KAERI. - Jongchel Youn   (Theater Lobby)
15:30 Diagnostic Software of Operation in the NSRRC - Mr Changhor Kuo (NSRRC)   (Theater Lobby)
15:30 Diamond Operations Simulator Demonstration - Mr Adrian Johnson (Diamond Light Source)   (Theater Lobby)
15:30 Experience with ESS Commissioning - Marc Munoz (ESS)   (Theater Lobby)
15:30 High Level Applications for Hefei Light Source - Ke Xuan (NSRL/USTC)   (Theater Lobby)
15:30 Improvement of Training System: Necessary and Sufficient Skills for New Operators - Dr Tetsuhito Kaodowaki (Accelerator Engineering Corporation)   (Theater Lobby)
15:30 Integration of Operators into the Maintenance of the Insertion Device at the PSI - Mr Martin Brinkmann (PSI) Andreas Probst (PSI)   (Theater Lobby)
15:30 Introduction to the OpCenter - Robert Rainer (Brookhaven National Laboratory)   (Theater Lobby)
15:30 Main Parts of ISOLDE and Most Used Tools - Eleftherios Fadakis (CERN)   (Theater Lobby)
15:30 Operation Reliability of SSRF in the Last Year and Upgrade Plan at SSRF - Dr Qilong Sun (SINAP)   (Theater Lobby)
15:30 Operation Status and Upgrade Plan of the KOMAC Proton Irradiation Facility - Sang-Pil Yun (Korea Atomic Energy Institute)   (Theater Lobby)
15:30 Performing and Organizing Maintenance Days and Shutdown Periods at FLASH - Mr Arne Brinkmann (DESY)   (Theater Lobby)
15:30 Present Status of HIMAC Injector - Dr Masayuki Muramatsu (National Institutes for Quantum Radiological Science and Technology, National Institute of Radiological Sciences (QST-NIRS))   (Theater Lobby)
15:30 Present Status of Operation and Maintenance of the Superconducting Rotating Gantry - Hiroyuki Harada   (Theater Lobby)
15:30 Reporting Incidents Using JIRA Software at Synchrotron SOLEIL - Clément Tournier (Synchrotron SOLEIL)   (Theater Lobby)
15:30 Schedules: Creation & Dissemination - Mr Michael Merz (Jefferson Lab)   (Theater Lobby)
15:30 Schedules: Creation & Dissemination - Mr Michael Merz (Jefferson Lab)   (Theater Lobby)
15:30 SOLEIL Beam Statistics and New Metrics - Mr Yann Denis (Synchrotron SOLEIL)   (Theater Lobby)
15:30 Sub-system Integration and Operation Interface of the Linear IFMIF Prototype Accelerator (LIPAc) - Dr Keitaro Kondo (Quantum and Radiological Science and Technology (QST))   (Theater Lobby)
15:30 The Operator Information and Bug Tracking System at FLASH - Mr Christian Gruen (DESY)   (Theater Lobby)
15:30 Tools for Operating a Subsystem in Accelerator - Shenjie Zhao (Shanghai Institute of Applied Physics)   (Theater Lobby)
15:30 Upgrades to the Systems Operations Log - Mike Lafky (Australian Nuclear Science & Technology Organisation)   (Theater Lobby)
18:00 --- Banquet ---
12:00 --- Lunch at the Hilton Garden Inn ---
13:30
Open Discussion & Breakout Sessions - Jon Bonofiglio (NSCL) Paul Sampson (Brookhaven National Laboratory) (until 15:00) (Lecture Hall 1)
13:30
Open Discussion & Breakout Sessions - Peter Schuh (SLAC) Violeta Toma (TRIUMF) (until 15:00) (Lecture Hall 2)
13:30
Open Discussion & Breakout Sessions - Christopher Zimmer (SLAC) Julian Brower (STFC RAL) (until 15:00) (Theater)
15:00 --- Coffee Break ---
15:30
Operator roles outside Operations - Violeta Toma (TRIUMF) (until 17:00) (Theater)
15:30 ALBA Operators outside Operations - Montse Pont (ALBA Synchrotron)   (Theater)
15:50 Inaugural Use of Neutron Beam Analysis at SNS by an Accelerator Operator - Elisa Gillespie (Oak Ridge National Laboratories)   (Theater)
16:10 Transition for the Operators to Work within Other Accelerator Groups of the Rutherford Appleton Laboratory (RAL) Proton Accelerator in the United Kingdom - Mrs Sinje Caldwell-Steffen (Rutherford Appleton Laboratory (RAL))   (Theater)
16:30 Operator Organization while on Shift and outside Operations - Mr Andrea Vescovo (Elettra-Sincrotrone Trieste S.C.p.A.)   (Theater)
17:30 --- IPC Meeting ---
12:00 --- Lunch at the Hilton Garden Inn ---
13:00
BNL Tour - Gregory Marr (Brookhaven National Laboratory) (until 18:00) ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×