***ATTENTION Indico Users***

Notice: Maintenance on 6/19

Please see the News section for more information.

ATHENA Bi-weekly meeting

US/Eastern
Description

ZOOM link: Click here!

    • 11:00 AM 11:20 AM
      ATHENA news 20m
      Speaker: Silvia Dalla Torre (INFN, Trieste)
    • 11:20 AM 11:30 AM
      ATHENA Charter Draft 10m
      Speaker: Olga Evdokimov (UIC)
    • 11:30 AM 11:45 AM
      software & computing WG 15m
      Speakers: Andrea Bressan, Dmitry Romanov (Jefferson lab), Sylvester Joosten (Argonne National Laboratory), Whitney Armstrong (Argonne National Laboratory), Wouter Deconinck
    • 11:45 AM 11:55 AM
      inclusive WG 10m
      Speakers: Barak Schmookler (Stony Brook University), Paul Newman (University of Birmingham, UK), Qinghua Xu (SDU)
    • 11:55 AM 12:05 PM
      semi-inclusive WG 10m
      Speakers: Anselm Vossen (Duke University), Marco Radici (INFN - Sezione di Pavia)
    • 12:05 PM 12:15 PM
      Jets/HF/EW-BSM WG 10m
      Speakers: Brian Page (Brookhaven National Laboratory), Ernst Sichtermann (Lawrence Berkeley National Laboratory), Miguel Arratia (University of California, Riverside), Stephen Sekula (SMU)
    • 12:15 PM 12:25 PM
      exclusive/tagging WG 10m
      Speakers: Daria Sokhan, Salvatore Fazio (University of Calabria and INFN-Cosenza), Spencer Klein (LBNL)
    • 12:25 PM 12:35 PM
      polarimeter WG 10m
      Speakers: Ciprian Gal (Stony Brook University), Oleg Eyser (BNL)
    • 12:35 PM 12:45 PM
      DAQ WG 10m
      Speakers: Alexandre Camsonne (JLAB), Jeff Landgraf (Brookhaven National Laboratory)
    • 12:45 PM 12:55 PM
      far-backword WG 10m
      Speakers: Jaroslav Adam (BNL), Krzysztof Piotrzkowski
    • 12:55 PM 1:05 PM
      far-forward WG 10m
      Speakers: Alexander Jentsch (Brookhaven National Lab), John Arrington (Lawrence Berkeley National Laboratory)
    • 1:05 PM 1:15 PM
      calorimeter WG 10m
      Speakers: Paul E Reimer (Argonne National Laboratory), Vladimir V. Berdnikov (CUA), oleg tsai (ucla)
    • 1:15 PM 1:25 PM
      PID WG 10m
      Speakers: Frank Geurts (Rice University), Roberto Preghenella (INFN Bologna), Thomas Hemmick (Stony Brook University)
    • 1:25 PM 1:35 PM
      tracking WG 10m
      Speakers: Domenico Elia (INFN Bari), Francesco Bossu (CEA-Saclay), Laura Gonella (University of Birmingham), Matt Posik (Temple University)