***ATTENTION Indico Users***

Important changes to user logins are coming to Indico at BNL.

Please see the News section for more information.

18th ATF Users Meeting

from Thursday, 1 October 2015 (08:30) to Friday, 2 October 2015 (20:00)
Berkner Hall, BNL (Room B)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
1 Oct 2015
2 Oct 2015
AM
08:30
APAC Executive Session (until 09:00) (Room B)
09:00
Welcome Session (until 09:50) (Room B)
09:00 Welcome from the Scientific Program Director - Ilan Ben-Zvi (BNL)   (Room B)
Slides
09:20 The Accelerator Stewardship Program and the Role of the BNL-ATF as an Office of Science National User Facility - Eric Colby (U. S. DOE)   (Room B)
Slides
09:50
Facility Presentations (until 10:30) (Room B)
09:50 Facility Overview and Upgrades - Igor Pogorelsky (BNL/CAD)   (Room B)
Slides
10:15 Operational Statistics and Reporting - Christina Swinson (BNL)   (Room B)
Slides
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Experiment Status Reports 1 (until 12:00) (Room B)
11:00 AE39 - Dielectric Wake Field Acceleration - James Rosenzweig (UCLA)   (Room B)
Slides
11:15 AE48-Experimental study of electron-beam microbunching dynamics - James Rosenzweig (UCLA)   (Room B)
Slides
11:30 AE41 - RUBICON IFEL - Joe Duris (UCLA)   (Room B)
Slides
11:45 AE65 - NOCIBUR - Nick Sudar (UCLA)   (Room B)
Slides
08:30
APAC Executive Session (until 09:00) (Room B)
09:00
New Proposals 1 (until 10:15) (Room B)
09:00 Energy-chirp compensation in plasma - Jens Osterhoff (DESY)   (Room B)
Slides
09:25 Self-channeling of CO2 laser in air - Sergei Tochitskiy (UCLA)   (Room B)
09:50 MEMS Undulator for EUV lasers - Ivan Gadjev (UCLA)   (Room B)
Slides
10:15 --- Coffee Break ---
10:45
New Proposals 2 (until 11:35) (Room B)
10:45 High Duty Cycle IFEL - Alex Murokh (RadiaBeam)   (Room B)
Slides
11:10 Plasma pre-buncher to generate microbunch train for tunable THz radiation source - Ivan Konoplev (STFC (UK))   (Room B)
Slides
11:35
ATF-II Discussions 1 (until 12:05) (Room B)
11:35 ATF-II Progress Report - John Skaritka (BNL-CAD)   (Room B)
Slides
11:50 Stage 1 Beamline and UED (BNL-PSD) - Mikhail Fedurin (ATF)   (Room B)
Slides
PM
12:00 --- Lunch (no host); Working Lunch APAC (hosted) ---
13:00
Experiment Status Reports 2 (until 15:15) (Room B)
13:00 AF69 - Key physics study of LPI with NCD plasma using laser machined plasma structure - Wei Lu (Tsinghua Univ.)   (Room B)
Slides
13:15 AE43- PWFA Holography - Rafal Zgatzaj (Univ. of Texas at Austin)   (Room B)
Slides
13:30 AE64 - Surface Wave Accelerator - Gennady Shvets (Univ. of Texas at Austin)   (Room B)
Slides
13:45 AE66 - Ion Acceleration - Dan Gordon (NRL) Zulfikar Najmudin (Imerial Colege)   (Room B)
Slides
14:05 AE72 - Material Interaction Physics - Dan Gordon (NRL)   (Room B)
Slides
14:15 AE37 - Deflector Cavity (x-band installation update) - Marc Montemagno (ATF)   (Room B)
Slides
14:30 AE60 - UED X-band Gun - Tom Schultheiss (AES)   (Room B)
Slides
14:45 AE62- Sub-fsec Diagnostic - Gerard Andonian (RadiaBeam)   (Room B)
Slides
15:00 AE68 - Ramped Beam Generation Using Dielectric Wakefield Structures - Gerard Andonian (RadiaBeam)   (Room B)
Slides
15:15 --- Coffee Break and Group Photo ---
15:45
Experiment Status Reports 3 (until 18:00) (Room B)
15:45 AE52 - Beam Manipulation by Self-Wake Fields - Sergei Antipov (Euclid Technilabs)   (Room B)
Slides
16:00 AF67-Space Radiation - Wousik Kim (NASA)   (Room B)
Slides
16:15 AE59 - Recirculated ICS - Andrey Ovodenko (RadiaBeam)   (Room B)
Slides
16:30 AE50- Plasma Wakefields in the Quasi-Nonlinear Regime - James Rosenzweig (UCLA)   (Room B)
Slides
16:45 AE70 - Nonlinear Inverse Compton Scattering - James Rosenzweig (UCLA)   (Room B)
Slides
17:00 AE63 - Accelerator Laboratory Course - Mikhail Fedurin (ATF)   (Room B)
Slides
17:15 AE71 - CO2-laser-driven GeV wakefield accelerators with external injection - Vladimir Litvinenko (SUNY SB)   (Room B)
Slides
17:30 AE45-Advanced imaging and ultra-fast material probing with inverse Compton scattering - Massimo Carpinelli (University of Sassari and INFN)   (Room B)
Slides
17:45 AF58-ERL BPM Test - Toby Miller (BNL-CAD)   (Room B)
Slides
18:30
Optional Dinner (until 20:30) (Room B)
12:05 --- Lunch (no host); APAC Working Lunch (hosted) ---
13:00
ATF&ATF-II Tour (until 14:30) (Room B)
14:30
ATF-II Discussions 2 (until 15:30) (Room B)
14:30 100TW CO2 Laser Development - Mikhail Polyanskiy (ATF)   (Room B)
Slides
14:45 Solid state lasers - Marcus Babzien (ATF)   (Room B)
Slides
15:00 Two-color ionization injection in plasma accelerator - Carl Schroeder (LBNL)   (Room B)
Slides
15:15 Prospects for CO2, Ti:Sapphire and Linac-driven transformative plasma-based space radiation reproduction and testing at ATF - Bernhard Hidding (University of Strathclyde)   (Room B)
Slides
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
ATF-II Discussions 3 (until 18:00) (Room B)
16:00 Two-color LWFA - Wei Lu (Tsinghua Univ.)   (Room B)
Slides
16:20 Round Table on LWFA, IFEL, Ion Accel. and Other Experiments - multiple speakers   (Room B)
16:05
APAC Executive Session (until 18:00) (Room A)
18:00 --- Meeting Adjourned ---