2019 USQCD All-Hands Collaboration Meeting

from Friday, 26 April 2019 (00:00) to Saturday, 27 April 2019 (19:00)
BNL Physics Department (Large Seminar Room)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
26 Apr 2019
27 Apr 2019
AM
08:30 Welcome - Berndt Mueller (BNL)   (Large Seminar Room)
08:45 SPC Opening - Aida El-Khadra (UIllinois)   (Large Seminar Room)
09:00 LQCD HEP Project - William Boroski (Fermilab)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
09:20 BNL Facility - Tony Wong (Brookhaven National Lab (Physics Department))   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
09:35 FNAL Facility - Amitoj Singh (Fermilab)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
09:50 LQCD NP Project + JLAB - Chip Watson (JLAB)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
10:20 --- Break ---
10:50 The US EIC - Abhay Deshpande (Stony Brook University & BNL)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
11:20 Hot QCD - Patrick Steinbrecher (BNL)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
11:40 Honoring Frithjof Karsch - Norman Christ (Columbia University) Peter Petreczky (BNL)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
11:55 EC Report - Robert Edwards (JLAB) Andreas Kronfeld (Fermilab)   (Large Seminar Room)
08:45 SPC Summary: PDFs - David Richards (JLAB)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
09:05 Quasi GPD - Martha Constantinou (Temple University)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
09:25 loffe-time Distributions - Joe Karpie (William & Mary)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
09:45 Neutrino-nucleon Scattering - Jian Liang (University of Kentucky)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
10:05 Gluon PDFs and GPDs - Huey-Wen Lin (Michigan State University)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
10:25 --- Break ---
10:50 Quantum Computing - Yannick Meurice (University of Iowa)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
11:20 SPC Summary: BSM - Ethan Neil (UColorado Boulder)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
11:40 Sextet BSM Model - Julius Kuti (U.C. San Diego)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
PM
12:25 EC Discussions   (Large Seminar Room)
12:55 --- Lunch (on your own) ---
14:00 SPC Summary: Flavor + g-2 - Jack Laiho (SyracuseU)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
14:30 NP Wilson Coefficients - Masaaki Tomii (Columbia University)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
14:50 B->D* Form Factors and Vcb - Alejandro Vaquero (The Cyprus Institute)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
15:10 QCD + QED - Luchang Jin (Columbia University)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
15:30
Poster Session w/ Coffee (until 16:30) (Large Seminar Room Lobby)
15:30 Step scaling functions for N_f=12 and 10 with Moebius Domain Wall fermions - Claudio Rebbi (Boston University)   (Large Seminar Room Lobby)
15:35 Investigation of near-conformal anomalous dimensions using gradient-flow RG - Anna Hasenfratz (UColorado Boulder)   (Large Seminar Room Lobby)
15:40 Grid QCD code: performance portability - Meifeng Lin (Brookhaven National Laboratory)   (Large Seminar Room Lobby)
15:45 Higgs-Yukawa model with reduced staggered fermions - Nouman Butt (Syracuse University)   (Large Seminar Room Lobby)
15:50 Neutrino Nucleon Scattering and Hadronic Tensor - Jian Liang (University of Kentucky)   (Large Seminar Room Lobby)
15:55 Nucleon Mass with All-HISQ Fermions - Aaron Meyer (Brookhaven National Lab)   (Large Seminar Room Lobby)
16:00 Nim metaprogramming for performance, portability, and productivity - Xiao-Yong Jin (RIKEN Advanced Institute for Computational Science)   (Large Seminar Room Lobby)
16:05 Semileptonic B- and D-meson form factors on the (2+1+1)-flavor HISQ ensembles - Zechariah Gelzer (University of Illinois at Urbana--Champaign)   (Large Seminar Room Lobby)
16:10 Strong coupling constant and heavy quark masses in (2+1) flavor QCD - Johannes Heinrich Weber (Technische Universität München)   (Large Seminar Room Lobby)
16:30 SPC Summary: Nucleon MEs - Keh-Fei Liu (UKentucky)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
16:50 0nubb - David Murphy (Columbia University)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
17:10 Quark-Gluon Structure - Sergey Syritsyn (RBRC)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
17:30 Hadron Spectroscopy - Robert Edwards (JLAB)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
17:50 First Day Closing   (Large Seminar Room)
19:00 --- Event Dinner (personal pay) ---
12:00 Data Management - Jim Simone (Fermilab)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
12:30 Software Developments - Carleton DeTar (University of Utah)   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
13:00 Collaboration Meeting Closing   (Large Seminar Room, Bldg. 510)
13:10 --- Lunch (personal pay) ---
14:00
Software Meeting - Richard Brower (BostonU) (until 19:00) (Large Seminar Room)
14:00 ECP Software: Meeting the Exascale FOM - Carleton DeTar (University of Utah)   (Large Seminar Room)
14:15 Grid multi-platform evolution - Peter Boyle (University of Edinburgh)   (Large Seminar Room)
14:55 DWF HMC: MSPCG, EOFA, (RM,LA)HMC, etc - Chulwoo Jung (Brookhaven National Laboratory)   (Large Seminar Room)
15:25 --- Coffee Break ---
15:35 The Roadmap to QUDA 1.00 - Kate Clark(remote) (NVIDIA)   (Large Seminar Room)
15:55 NVSHMEM for Strong Scaling QUDA - Mathias Wagner(remote) (NVIDIA)   (Large Seminar Room)
16:15 Julia, CUDA and Containers - Jim Simone (Fermilab) Alexei Strelchenko (Fermilab)   (Large Seminar Room)
16:30 QEX - James Osborn(remote) (ANL)   (Large Seminar Room)
16:45 Clover miscellany: Gauge Generation, Multigrid, Summit and more - Balint Joo(remote) (JLab)   (Large Seminar Room)
17:15 Development of OpenMP/OpenACC - Meifeng Lin (Brookhaven National Laboratory)   (Large Seminar Room)
18:00 --- Self-organized Dinner for those staying overnight ---
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×