***ATTENTION Indico Users***

Notice: Maintenance on 6/19

Please see the News section for more information.

ATHENA Bi-Weekly Meeting

US/Eastern
Abhay Deshpande (Stony Brook University)
Description

ZOOM link: Click HERE 

    • 11:00 AM 11:10 AM
      ATHENA news 10m
      Speaker: Abhay Deshpande (Stony Brook University)
    • 11:10 AM 11:20 AM
      Update on ATHENA Charter and election plans 10m
      Speaker: Olga Evdokimov (UIC)
    • 11:20 AM 11:30 AM
      ATHENA Proposal Committee: Costing Subgroup 10m
      Speakers: Bernd Surrow (Temple University), Olga Evdokimov (UIC), Yulia Furletova (Jefferson Lab), Zhangbu Xu (BNL)
    • 11:30 AM 11:40 AM
      ATHENA Proposal Committee: Integration & Global design Subgroup 10m
      Speakers: Alexander Kiselev (BNL), Bedangadas Mohanty, Franck Sabatié (CEA Saclay), Silvia Dalla Torre (INFN, Trieste), Thomas Ullrich (BNL)
    • 11:40 AM 11:50 AM
      ATHENA Proposal Committee: Editing Subgroup 10m
      Speakers: Abhay Deshpande (Stony Brook University), Barbara Jacak (UC Berkeley and LBNL), Peter Jones (University of Birmingham), Zein-Eddine Meziani (Argonne National Laboratory)
    • 11:50 AM 12:05 PM
      ATHENA DAQ : Planning and Strategy 15m
      Speakers: Alexandre Camsonne (JLAB), Jeff Landgraf (Brookhaven National Laboratory)
    • 12:05 PM 12:20 PM
      ATHENA Software Update 15m
      Speakers: Andrea Bressan, Dmitry Romanov (Jefferson lab), Sylvester Joosten (Argonne National Laboratory), Whitney Armstrong (Argonne National Laboratory), Wouter Deconinck
    • 12:20 PM 12:30 PM
      Present current list of golden physics channels identified so far by presenting preliminary versions of the plots, inclusive WG 10m
      Speakers: Barak Schmookler (Stony Brook University), Paul Newman (University of Birmingham, UK), Qinghua Xu (SDU)
    • 12:30 PM 12:40 PM
      Present current list of golden physics channels identified so far by presenting preliminary versions of the plots, semi-inclusive WG 10m
      Speakers: Anselm Vossen (Duke University), Marco Radici (INFN - Sezione di Pavia)
    • 12:40 PM 12:50 PM
      Present current list of golden physics channels identified so far by presenting preliminary versions of the plots, Jets/HF/EW-BSM WG 10m
      Speakers: Brian Page (Brookhaven National Laboratory), Ernst Sichtermann (Lawrence Berkeley National Laboratory), Miguel Arratia (University of California, Riverside), Stephen Sekula (SMU)
    • 12:50 PM 1:00 PM
      Present current list of golden physics channels identified so far by presenting preliminary versions of the plots, exclusive/tagging WG 10m
      Speakers: Daria Sokhan, Salvatore Fazio (University of Calabria and INFN-Cosenza), Spencer Klein (LBNL)
    • 1:00 PM 1:10 PM
      Far-Backward WG 10m
      Speakers: Jaroslav Adam (BNL), Krzysztof Piotrzkowski (UCLouvain & AGH UST)
    • 1:10 PM 1:20 PM
      far-forward WG 10m
      Speakers: Alexander Jentsch (Brookhaven National Lab), John Arrington (Lawrence Berkeley National Laboratory)
    • 1:20 PM 1:30 PM
      Calorimeter WG 10m
      Speakers: Paul E Reimer (Argonne National Laboratory), Vladimir V. Berdnikov (CUA), oleg tsai (ucla)
    • 1:30 PM 1:40 PM
      PID WG 10m
      Speakers: Frank Geurts (Rice University), Roberto Preghenella (INFN Bologna), Thomas Hemmick (Stony Brook University)
    • 1:40 PM 1:50 PM
      Tracking WG 10m
      Speakers: Domenico Elia (INFN Bari), Francesco Bossu (CEA-Saclay), Laura Gonella (University of Birmingham), Matt Posik (Temple University)
    • 1:50 PM 2:00 PM
      Polarimetry 10m
      Speakers: Ciprian Gal (Stony Brook University), Oleg Eyser (BNL)