2nd workshop on Artificial Intelligence for the Electron Ion Collider

US/Eastern
1019 (William & Mary )

1019

William & Mary

Raymond A. Mason School of Business Alan B. Miller Hall 101 Ukrop Way Williamsburg, VA 23185
Andrea Bressan (University of Trieste and INFN), Cristiano Fanelli (W&M), Markus Diefenthaler (Jefferson Lab), Tanja Horn (Cath), Torre Wenaus (BNL)
Description

This event follows the productive experience of the first AI4EIC workshop held in 2021 at CFNS and is organized by the EICUG AI WG. The scope of this second workshop is to cover all active and potential areas of applications of AI/ML for the EIC.

The workshop will include sessions on (i) accelerator and detector design (EPIC and potentially detector-2), (ii) connections to theory, (iii) analysis, (iv) reconstruction and particle identification, (v) infrastructure and frontiers in AI/ML and (vii) streaming readout, which will allow to discuss different problems, perspectives and leading-edge solutions. 

During the workshop we will have AI/ML tutorial sessions provided by experts (academia, national labs, industry). The workshop will also host a Hackathon event (on October 14, whole day event), and a cash prize will be given to the solution winning the competition. 

During the first day, we will have talks with perspectives on AI/ML-related research from funding agencies. 

AI/ML will be an essential part of all phases of the future EIC and is already contributing to its realization starting from the design and R&D phases. This workshop is a great opportunity to update the community on the progress of ongoing projects and future plans, with discussions on multiple cross-cutting topics that bring together theorists, experimentalists, and AI/ML practitioners.

 

Instructions on meeting coordinates will be sent via email using the information provided in the registration form.

Registration
AI4EIC --- 2nd Workshop
Participants
  • Abdel Nasser Tawfik
  • Abid Malik
  • Abigail Fagan
  • Abishek Karki
  • Aiqi Cheng
  • Alberto Accardi
  • Alexey Aparin
  • Allison Chevis
  • Ananya Paul
  • Andrey Tarasov
  • Andrzej Siodmok
  • Angela Marotta
  • Anselm Vossen
  • Apurva Narde
  • Artem Korobitsin
  • ashish Jalotra
  • Astrid Hiller Blin
  • Azizah Mahmood
  • Balazs Ujvari
  • Benjamin Nachman
  • Bhasitha Dharmasena
  • Bidyut Roy
  • Bishnu Karki
  • Brandon Kriesten
  • Cameron Dean
  • Carlos Salgado
  • Cesar Fernandez Ramirez
  • Chao Peng
  • Charles-Joseph NAIM
  • Christopher Dilks
  • Churamani Paudel
  • Claude Turner
  • Connor Pecar
  • Corentin Allaire
  • Cristiano Fanelli
  • Daniel Richford
  • Daniel Whiteson
  • David Kapukchyan
  • David Renteria
  • Denis Furletov
  • Dennis Perepelitsa
  • Diana McSpadden
  • Diptanil Roy
  • Dmitri Smirnov
  • Dmitry Kalinkin
  • Dulitha Jayakodige
  • E. C. Aschenauer
  • Eaglekumar Tarpara
  • Elena Fol
  • Ethan Cline
  • Evaristo Cisbani
  • Evgeny Shulga
  • GABRIEL CEZAR DE BIASE
  • Gabriel Perdue
  • Gagik Gavalian
  • German Sborlini
  • Gregory Matousek
  • Grigorii Tolkachev
  • Harish R
  • Huan Huang
  • Huey-Wen Lin
  • Ibrahim Chahrour
  • Ivan Kisel
  • Jagbir Singh
  • James Giroux
  • Jan Bernauer
  • Janusz Oleniacz
  • Jaydeep Datta
  • Jennefer Maldonado
  • Jin Huang
  • Joe Osborn
  • Jonathan Zarling
  • Joo Balint
  • Jordan Lang
  • Justin Stevens
  • Karthik Suresh
  • Kevin Adkins
  • Kevin Brown
  • Kiel Hock
  • Kishansingh Rajput
  • Klaus Dehmelt
  • Lanie suarez
  • Latiful Kabir
  • Linh Nguyen
  • Love Preet
  • Marco Battaglieri
  • Maria Paula Palhares
  • Maria Zurek
  • Mariangela Bondi
  • Marissa Joseph
  • Mark Baker
  • Markus Diefenthaler
  • Matt Posik
  • Matthew McEneaney
  • Matthieu Valette
  • Max Balandat
  • Meifeng Lin
  • Miguel Arratia
  • Mike Williams
  • Miroslav Finger
  • Mriganka Mouli Mondal
  • Muhammad Junaid
  • Nathan Kolling
  • Nhan Tran
  • Nicholas Zachariou
  • nobuo sato
  • Nuwan Chaminda Gunawardhana Waduge
  • Omar Hassan
  • Patrick Stone
  • Pia Zurita
  • Pierre Chatagnon
  • Piyush Karande
  • Pooja Tanty
  • Prabhakar Palni
  • Prateek Hegde
  • Prithwish Tribedy
  • Rachel Montgomery
  • Raghav Kunnawalkam Elayavalli
  • Rahul Nair
  • Rajat Aggarwal
  • Rajeev Singh
  • Rakesh Naik
  • Richard Trotta
  • Richard Tyson
  • Robert Edwards
  • Roberto Ammendola
  • Roger Hernandez-Pinto
  • Ron Soltz
  • Sadie Cherry
  • Sakib Rahman
  • Salvador Alejandro Ochoa Oregon
  • Samuel Clark
  • Sanghoon Lim
  • Sergey Furletov
  • Seth Nemesure
  • Shang Wu
  • Shubha Kharel
  • simonetta liuti
  • Stjepan Oresic
  • Subashini De Silva
  • Tanja Horn
  • Theo McGuckin
  • Thomas Britton
  • Tia Miceli
  • Tolga Erbora
  • Tony Menzo
  • Torre Wenaus
  • Tucker Hwang
  • Varun Neelamana
  • Vignesh kumar Suresh
  • Vinicius Mikuni
  • Vitalii Okorokov
  • Walter Wittmer
  • Wei Liu
  • Wei Xie
  • William Phelps
  • Wouter Deconinck
  • Xiaodong Jiang
  • Xiatong Wu
  • Xinxin Mei
  • Yihui Ren
  • Yossathorn Tawabutr
  • Yuan Gao
  • Yue Hao
  • Yulia Furletova
  • Zhiwan Xu
  • Zhongbo Kang
  • Zhongling Ji
  • Zisis Papandreou
Contacts
    • 10:00 AM 10:25 AM
      Intro
    • 10:25 AM 11:20 AM
      Overview
      Conveners: Cristiano Fanelli (W&M), Tanja Horn (Cath)
    • 11:20 AM 11:40 AM
      Coffee break 20m
    • 11:40 AM 12:40 PM
      Opportunities for AI in NP and EIC
      Conveners: Cristiano Fanelli (W&M), Tanja Horn (Cath)
    • 12:40 PM 1:00 PM
      Discussion
    • 1:00 PM 2:00 PM
      Lunch (on your own) 1h
    • 2:00 PM 5:00 PM
      AI/ML for Design
      Conveners: Evaristo Cisbani (Italian National Institute of Heath and Italian Institute of Nuclear Physics), Wouter Deconinck (University of Manitoba)
      • 2:00 PM
        Tutorial on Ax/Botorch: Multi-Objective Optimization 45m
        Speaker: Max Balandat (Meta/AI Facebook )
      • 2:45 PM
        Discussion 10m
      • 2:55 PM
        AI-assisted detector design / updates from ECCE to EPIC 25m
        Speaker: karthik suresh (University of Regina)
      • 3:20 PM
        Q/A 5m
      • 3:25 PM
        (tentative) 2nd talk on detector design TBC 20m
      • 3:45 PM
        Q/A 5m
      • 3:50 PM
        Coffee Break 15m
      • 4:05 PM
        ML application for beam optics control in the LHC 20m

        Particle accelerator optimization problems deal with non-linear,
        multi-objective functions which depend on thousands of time-varying machine components and settings. These properties often meet the limitations of traditional optimization methods and make this problem a perfect candidate for
        application of ML-based techniques. In this talk I will present, how ML can improve the control of the beams on the example of the LHC and give a short outlook on the ML application to accelerator design. Main focus of the presentation will be the application of decision tree - based methods to instrumentation faults detection, reconstruction and correction of magnet
        errors, and supervised learning for virtual diagnostics, which enables to obtain accurate information of beam properties without time-costly measurements.

        Speaker: Elena Fol (CERN)
      • 4:25 PM
        Q/A 5m
      • 4:30 PM
        (tentative) AI/ML overview for accelerator design activities 20m
        Speaker: Todd Satogata (Brookhaven National Lab)
      • 4:50 PM
        Discussion 10m
    • 10:00 AM 1:00 PM
      Experiment/Theory Connections
      Conveners: Maria Zurita (University of Regensburg), Markus Diefenthaler (Jefferson Lab)
      • 10:00 AM
        ML for QCD Analysis - 3D Imaging 20m
        Speaker: simonetta liuti (university of virginia)
      • 10:20 AM
        Q/A 5m
      • 10:25 AM
        Modeling Hadronization Using ML and the Lund String Model 20m
        Speaker: Tony Menzo (U. Cincinnati)
      • 10:45 AM
        Q/A 5m
      • 10:50 AM
        Modeling Hadronization Using ML and the Cluster Model 20m
        Speaker: Siodmok Andzrej (Jagiellonian U.)
      • 11:10 AM
        Q/A 5m
      • 11:15 AM
        Coffee Break 15m
      • 11:30 AM
        A(I)DAPT 20m
        Speaker: Astrid Hiller Blin (Thomas Jefferson National Accelerator Facility)
      • 11:50 AM
        Q/A 5m
      • 11:55 AM
        Femtoscale Imaging of Nuclei using ML and Exascale Platforms 20m
        Speaker: nobuo sato (Jefferson Lab)
      • 12:15 PM
        Q/A 5m
      • 12:20 PM
        Differentiable Simulations 20m
        Speaker: Benjamin Nachman
      • 12:40 PM
        Q/A 5m
      • 12:45 PM
        Discussion 15m
    • 1:00 PM 2:00 PM
      Lunch (on your own) 1h
    • 2:00 PM 5:00 PM
      Experiment/Theory Connections
      Conveners: Benjamin Nachman, Justin Stevens (William & Mary)
      • 2:00 PM
        Reconstructing DIS and SIDIS properties 20m
        Speaker: Connor Pecar (Duke University)
      • 2:20 PM
        Q/A 5m
      • 2:25 PM
        Machine Learning in Spectroscopy and Partial Wave Analysis 20m
        Speaker: William Phelps (Christopher Newport University/Jefferson Lab)
      • 2:45 PM
        Q/A 5m
      • 2:50 PM
        TBC 20m
      • 3:10 PM
        Q/A 5m
      • 3:15 PM
        Coffee break 20m
      • 3:35 PM
        (TBC) ML-based Unfolding methods 20m
      • 3:55 PM
        Q/A 5m
      • 4:00 PM
        Tutorial on Unfolding 45m
        Speakers: Fernando Torales - Acosta, Vinicius Mikuni (Other@lbl.gov;Staff@lbl.gov;Member@lbl.gov)
      • 4:45 PM
        Discussion 15m
    • 10:00 AM 1:00 PM
      Reconstruction and Particle Identification
      Conveners: Anselm Vossen (member@duke.edu;faculty@duke.edu), Rachel Montgomery, Sadhana Dash
      • 10:00 AM
        Learning to Identify Electrons 20m
        Speaker: Daniel Whiteson (UC Irvine)
      • 10:20 AM
        Q/A 5m
      • 10:25 AM
        Machine Learning in ACTS 20m
        Speaker: Corentin Allaire (IJCLAB)
      • 10:45 AM
        Q/A 5m
      • 10:50 AM
        (tentative) Muon Identification with Deep Learning at EIC 20m
        Speaker: William Phelps (Christopher Newport University/Jefferson Lab)
      • 11:10 AM
        Coffee break 15m
      • 11:25 AM
        ML particle identification with measured shower profiles from calorimetry 20m
        Speaker: Chao Peng (Argonne National Laboratory)
      • 11:45 AM
        Q/A 5m
      • 11:50 AM
        Lambda event tagging at CLAS12 20m
        Speaker: Matthew McEneaney (Duke)
      • 12:10 PM
        Q/A 5m
      • 12:15 PM
        (tentative) Deep learning for jet tagging 20m
        Speaker: Raghav Kunnawalkam Elayavalli (Vanderbilt University)
      • 12:35 PM
        Discussion 25m
    • 1:00 PM 2:00 PM
      Lunch (on your own) 1h
    • 2:00 PM 5:00 PM
      Infrastructure and Frontiers
      Conveners: Gabriel Perdue (Fermilab), Joe Osborn (Brookhaven National Laboratory), Malachi Schram (Thomas Jefferson National Accelerator Facility), Yihui Ren (BNL)
      • 2:00 PM
        Tutorial on MLFlow 45m
        Speaker: Diana McSpadden (Jefferson Lab)
      • 2:45 PM
        Q/A 5m
      • 2:50 PM
        Coffee break 10m
      • 3:00 PM
        Foundation Model Infrastructure 13m
        Speaker: Svitlana Volkova
      • 3:13 PM
        Q/A 5m
      • 3:18 PM
        AI/ML hardware co-design 13m
        Speaker: Frank Liu (ORNL)
      • 3:31 PM
        Q/A 4m
      • 3:35 PM
        (tentative) Machine Learning with FPGA 13m
        Speaker: Nhan Tran (Fermilab)
      • 3:48 PM
        Q/A 4m
      • 3:52 PM
        (tentative) AI/Ml with HPC 13m
        Speaker: Joo Balint (ORNL)
      • 4:05 PM
        Q/A 5m
      • 4:10 PM
        break 5m
      • 4:15 PM
        Panel Discussion 45m
        Speakers: Jin Huang (Brookhaven National Lab), Mike Williams (MIT), Tia Miceli (Fermilab)
    • 10:00 AM 1:00 PM
      Streaming
      Conveners: Jan Bernauer (Stony Brook University and RIKEN-BNL Research Center), Marco Battaglieri (Jefferson Lab)
      • 10:00 AM
        (tentative) AI in SRO at INDRA/ASTRA 20m
        Speaker: Markus Diefenthaler (Jefferson Lab)
      • 10:20 AM
        Q/A 2m
      • 10:22 AM
        Fast ML for FPGA 20m
        Speaker: Sergey Furletov (JLab)
      • 10:42 AM
        Q/A 2m
      • 10:44 AM
        AI for real time applications in next generation HEP detectors 20m
        Speaker: Roberto Ammendola (INFN/Roma2)
      • 11:04 AM
        Q/A 2m
      • 11:06 AM
        Coffee break 10m
      • 11:16 AM
        AI-based data reduction for streaming DAQ 20m
        Speaker: Jin Huang (Brookhaven National Lab)
      • 11:36 AM
        Q/A 2m
      • 11:38 AM
        Streaming Readout for Next Generation Electron Scattering Experiments 20m
        Speaker: Mariangela Bondi (INFN/Catania)
      • 11:58 AM
        Q/A 2m
      • 12:00 PM
        ML for Heavy Flavor Identification 20m
        Speaker: Cameron Dean (MIT)
      • 12:20 PM
        Q/A 2m
      • 12:22 PM
        AI for Experimental Controls 20m
        Speaker: Thomas Britton (JLAB)
      • 12:42 PM
        Q/A 2m
      • 12:44 PM
        Discussion 16m
    • 1:00 PM 2:00 PM
      Lunch (on your own) 1h
    • 2:00 PM 5:00 PM
      Summary and Future
      Conveners: Cristiano Fanelli (W&M), Tanja Horn (Cath)
      • 2:00 PM
        Tutorial on Graph Neural Networks 45m
        Speaker: Yihui Ren (BNL)
      • 2:45 PM
        Q/A 5m
      • 2:50 PM
        Hackathon on October 14 25m
      • 3:15 PM
        Coffee break 15m
      • 3:30 PM
        Summaries 42m
      • 4:12 PM
        Q/A 3m
      • 4:15 PM
        Future 15m
        Speaker: Cristiano Fanelli (W&M)
      • 4:30 PM
        Closing 10m
    • 9:00 AM 5:00 PM
      Hackathon
      Conveners: Cristiano Fanelli (W&M), Diana McSpadden (Jefferson Lab), Kishansingh Rajput (Jefferson Lab), Wouter Deconinck (University of Manitoba)