***ATTENTION Indico Users***

Notice: Maintenance on 6/19

Please see the News section for more information.

2nd workshop on Artificial Intelligence for the Electron Ion Collider

US/Eastern
room 1019 (William & Mary, Raymond A. Mason School of Business, Alan B. Miller Hall )

room 1019

William & Mary, Raymond A. Mason School of Business, Alan B. Miller Hall

101 Ukrop Way, Williamsburg, VA 23185
Andrea Bressan (University of Trieste and INFN), Cristiano Fanelli (W&M), Markus Diefenthaler (Jefferson Lab), Tanja Horn (Cath), Torre Wenaus (BNL)
Description

This event follows the productive experience of the first AI4EIC workshop held in 2021 at CFNS and is organized by the EICUG AI WG. The scope of this second workshop is to cover all active and potential areas of applications of AI/ML for the EIC.

The workshop will include sessions on (i) accelerator and detector design (EPIC and potentially detector-2), (ii) connections to theory, (iii) analysis, (iv) reconstruction and particle identification, (v) infrastructure and frontiers in AI/ML and (vi) streaming readout, which will allow discussing different problems, perspectives and leading-edge solutions. 

During the workshop we will have AI/ML tutorial sessions provided by experts (academia, national labs, industry). The workshop will also host a Hackathon event (on October 14, whole day event), and a cash prize will be given to the solution winning the competition. 

During the first day, we will have talks with perspectives on AI/ML-related research from funding agencies. 

AI/ML will be an essential part of all phases of the future EIC and is already contributing to its realization starting from the design and R&D phases. This workshop is a great opportunity to update the community on the progress of ongoing projects and future plans, with discussions on multiple cross-cutting topics that bring together theorists, experimentalists, and AI/ML practitioners.

Live document is here

Instructions on meeting coordinates will be sent via email using the information provided in the registration form.

 

Location: 

William & Mary, Raymond A. Mason School of Business, Alan B. Miller Hall

Room 1019 

101 Ukrop Way, Williamsburg, VA 23185

Break-out rooms (available all time for AI4EIC participants) 1021-1022-1023

 

EICUG William & Mary Powered by AWS Cloud Computing

 

Participants
  • Abdel Nasser Tawfik
  • Abhay Deshpande
  • Abid Malik
  • Abigail Fagan
  • Abishek Karki
  • Aditya Prasad Dash
  • Aiqi Cheng
  • Alberto Accardi
  • Alexey Aparin
  • Allison Chevis
  • Ananya Paul
  • Andrey Tarasov
  • Andrzej Siodmok
  • Angela Marotta
  • Anja Butter
  • Anselm Vossen
  • Apurva Narde
  • Artem Korobitsin
  • Arun Saini
  • ashish Jalotra
  • Astrid Hiller Blin
  • Azizah Mahmood
  • Balazs Ujvari
  • Benjamin Nachman
  • Bhasitha Dharmasena
  • Bidyut Roy
  • Bishnu Karki
  • Brandon Kriesten
  • Cameron Dean
  • Carlos Salgado
  • Cesar Fernandez Ramirez
  • Chao Peng
  • Charles-Joseph NAIM
  • Chong Shik Park
  • Christopher Dilks
  • Churamani Paudel
  • Claude Turner
  • Connor Pecar
  • Connor Pecar
  • Corentin Allaire
  • Cristiano Fanelli
  • Damien Douglas
  • Daniel Richford
  • Daniel Whiteson
  • David Kapukchyan
  • David Renteria
  • David Shih
  • Denis Furletov
  • Dennis Perepelitsa
  • Derek Glazier
  • Deven Misra
  • Diana McSpadden
  • Diptanil Roy
  • Dmitri Smirnov
  • Dmitry Kalinkin
  • Dulitha Jayakodige
  • E. C. Aschenauer
  • Eaglekumar Tarpara
  • Ejiro Umaka
  • Elena Fol
  • Eliezer Colina Morles
  • Emrul Hasan
  • Ethan Cline
  • Evaristo Cisbani
  • Evgeny Shulga
  • Fernando Torales Acosta
  • Fidele Twagirayezu
  • Frank Liu
  • GABRIEL CEZAR DE BIASE
  • Gabriel Perdue
  • Gage Tustin
  • Gagik Gavalian
  • German Sborlini
  • Gloria Montana
  • Gregory Matousek
  • Grigorii Tolkachev
  • Hamlet Mkrtchyan
  • Hangil Jang
  • Harish R
  • He Zhang
  • Huan Huang
  • Huey-Wen Lin
  • Ibrahim Chahrour
  • Isurumali Neththikumara
  • Ivan Kisel
  • Jagbir Singh
  • James Giroux
  • Jan Bernauer
  • Jan Strube
  • Janusz Oleniacz
  • Jared Reiten
  • Jaydeep Datta
  • Jennefer Maldonado
  • Jin Huang
  • Joe Osborn
  • Jonathan Zarling
  • Joo Balint
  • Jordan Lang
  • Joseph Niestroy
  • Justin Stevens
  • Kajal Samanta
  • Karthik Suresh
  • Kevin Adkins
  • Kevin Brown
  • Kiel Hock
  • Kishansingh Rajput
  • Klaus Dehmelt
  • Lanie suarez
  • Latiful Kabir
  • Lekha Reddy
  • Linh Nguyen
  • Love Preet
  • Malachi Schram
  • Manal Almaeen
  • Manoj Jadhav
  • Marco Battaglieri
  • Maria Paula Palhares
  • Maria Zurek
  • Mariangela Bondi
  • Marissa Joseph
  • Mark Baker
  • Mark Serena
  • Markus Diefenthaler
  • Martin Purschke
  • Matt Posik
  • Matthew Cheng
  • Matthew McEneaney
  • Matthieu Valette
  • Max Balandat
  • Maxim Potekhin
  • Meifeng Lin
  • Michael Finger
  • Miguel Arratia
  • Mike Williams
  • Miroslav Finger
  • Mriganka Mouli Mondal
  • Muhammad Junaid
  • Narbe Kalantarians
  • Nathan Branson
  • Nathan Kolling
  • Nhan Tran
  • Nicholas Zachariou
  • nobuo sato
  • Nuwan Chaminda Gunawardhana Waduge
  • Oliver Suranyi
  • Omar Hassan
  • Oscar Moreno
  • Patrick Stone
  • Pia Zurita
  • Pierre Chatagnon
  • Piyush Karande
  • Pooja Tanty
  • Prabhakar Palni
  • Prashanth Shanmuganathan
  • Prateek Hegde
  • Prithwish Tribedy
  • Rachel Montgomery
  • Raghav Kunnawalkam Elayavalli
  • Rahul Nair
  • Rajat Aggarwal
  • Rajeev Singh
  • Rakesh Naik
  • Reynier Cruz Torres
  • Richard Trotta
  • Richard Tyson
  • Robert Edwards
  • Roberto Ammendola
  • Roger Hernandez-Pinto
  • Rolf Ent
  • Ron Soltz
  • Ross Corliss
  • Sadie Cherry
  • Sakib Rahman
  • Salvador Alejandro Ochoa Oregon
  • Samuel Clark
  • Sanghoon Lim
  • Sergey Furletov
  • Seth Nemesure
  • Shang Wu
  • Shubha Kharel
  • Simon Gardner
  • simonetta liuti
  • Stefano Iovieno
  • Stjepan Oresic
  • Subashini De Silva
  • Svitlana Volkova
  • Tanja Horn
  • Tareq Alghamdi
  • Thomas Britton
  • Thomas Marshall
  • Tia Miceli
  • Todd Satogata
  • Tolga Erbora
  • Tony Menzo
  • Torre Wenaus
  • Torri Jeske
  • Tucker Hwang
  • Varun Neelamana
  • Vignesh kumar Suresh
  • Vinicius Mikuni
  • Vitalii Okorokov
  • Walter Wittmer
  • Wei Liu
  • Wei Xie
  • William Phelps
  • Wouter Deconinck
  • Xiaodong Jiang
  • Xiatong Wu
  • Xinxin Mei
  • Yaohang Li
  • Yasir Alanazi
  • Yihui Ren
  • Yossathorn Tawabutr
  • Yuan Gao
  • Yue Hao
  • Yulia Furletova
  • Yunshan Cheng
  • Zhenyu Ye
  • Zhiwan Xu
  • Zhongbo Kang
  • Zhongling Ji
  • Zisis Papandreou
Contacts
    • Welcome & Intro to AI4EIC
    • Overview
      Conveners: Cristiano Fanelli (W&M), Tanja Horn (Cath)
      • 1
        EIC schedule and overview
        Speakers: Elke-Caroline Aschenauer (BNL), Rolf Ent (Jefferson Lab)
      • 11:05 AM
        Discussion
    • 11:20 AM
      Coffee break
    • Opportunities for AI in NP and EIC
      Conveners: Cristiano Fanelli (W&M), Tanja Horn (Cath)
    • 12:30 PM
      Lunch (on your own)
    • Opportunities for AI in NP and EIC
      Conveners: Cristiano Fanelli (W&M), Tanja Horn (Cath)
      • 3
        NSF perspective on opportunities for AI in nuclear physics
        Speaker: Bogdan Mihaila (National Science Foundation)
    • AI/ML for Design
      Conveners: Evaristo Cisbani (Italian National Institute of Heath and Italian Institute of Nuclear Physics), Wouter Deconinck (University of Manitoba)
      • 4
        Tutorial on Ax/Botorch: Multi-Objective Optimization
        Speaker: Max Balandat (Meta/AI Facebook )
      • 2:45 PM
        Discussion
      • 5
        Adaptive experimentation to assist detector design at EIC: from ECCE to ePIC and beyond
        Speaker: karthik suresh (University of Regina)
      • 3:15 PM
        Q/A
      • 6
        AI-driven detector design for the EIC
        Speaker: Benjamin Nachman
      • 3:40 PM
        Q/A
      • 3:45 PM
        Coffee Break
      • 7
        ML application for beam optics control in the LHC

        Particle accelerator optimization problems deal with non-linear,
        multi-objective functions which depend on thousands of time-varying machine components and settings. These properties often meet the limitations of traditional optimization methods and make this problem a perfect candidate for
        application of ML-based techniques. In this talk I will present, how ML can improve the control of the beams on the example of the LHC and give a short outlook on the ML application to accelerator design. Main focus of the presentation will be the application of decision tree - based methods to instrumentation faults detection, reconstruction and correction of magnet
        errors, and supervised learning for virtual diagnostics, which enables to obtain accurate information of beam properties without time-costly measurements.

        Speaker: Elena Fol (CERN)
      • 4:20 PM
        Q/A
      • 8
        AI/ML overview for accelerator design activities
        Speaker: Todd Satogata (Jefferson Lab)
      • 4:45 PM
        Q/A
      • 4:50 PM
        Discussion
    • Experiment/Theory Connections
      Conveners: Maria Zurita (University of Regensburg), Markus Diefenthaler (Jefferson Lab)
    • 1:00 PM
      Lunch (on your own)
    • Experiment/Theory Connections
      Conveners: Benjamin Nachman, Justin Stevens (William & Mary)
    • Reconstruction and Particle Identification
      Conveners: Anselm Vossen (member@duke.edu;faculty@duke.edu), Rachel Montgomery, Sadhana Dash
      • 21
        Interpretable Networks for Identifying Leptons
        Speaker: Daniel Whiteson (UC Irvine)
      • 10:25 AM
        Q/A
      • 22
        Tagging heavy flavor jets @ RHIC
        Speaker: Raghav Kunnawalkam Elayavalli (Vanderbilt University)
      • 10:55 AM
        Q/A
      • 23
        Muon Identification with Deep Learning at EIC
        Speaker: William Phelps (Christopher Newport University/Jefferson Lab)
      • 11:15 AM
        Q/A
      • 11:18 AM
        Coffee break
      • 24
        Machine Learning in ACTS
        Speaker: Corentin Allaire (IJCLAB)
      • 11:45 AM
        Q/A
      • 25
        ML particle identification with measured shower profiles from calorimetry
        Speaker: Chao Peng (Argonne National Laboratory)
      • 12:03 PM
        Q/A
      • 26
        Lambda event tagging at CLAS12
        Speaker: Matthew McEneaney (Duke)
      • 12:21 PM
        Q/A
      • 27
        ML for calorimetry
        Speaker: Nathan Branson (Messiah U.)
      • 12:39 PM
        Q/A
      • 28
        Data-driven learning: Flux+Mutability
        Speaker: James Giroux (U. Regina)
      • 12:57 PM
        Q/A
    • 1:00 PM
      Lunch (on your own)
    • Infrastructure and Frontiers
      Conveners: Gabriel Perdue (Fermilab), Joe Osborn (Brookhaven National Laboratory), Malachi Schram (Thomas Jefferson National Accelerator Facility), Yihui Ren (BNL)
      • 29
        Tutorial on MLFlow
        Speaker: Kishansingh Rajput (Jefferson Lab)
      • 2:45 PM
        Q/A
      • 2:50 PM
        Coffee break
      • 30
        Foundation Model Infrastructure
        Speaker: Svitlana Volkova
      • 3:13 PM
        Q/A
      • 31
        AI/ML hardware co-design
        Speaker: Frank Liu (ORNL)
      • 3:31 PM
        Q/A
      • 32
        Machine Learning with FPGA
        Speaker: Nhan Tran (Fermilab)
      • 3:48 PM
        Q/A
      • 33
        AI/Ml with HPC
        Speaker: Joo Balint (ORNL)
      • 4:05 PM
        Q/A
      • 4:10 PM
        break
      • 34
        Panel Discussion
        Speakers: Jin Huang (Brookhaven National Lab), Mike Williams (MIT), Tia Miceli (Fermilab)
    • Hackathon
      Conveners: Cristiano Fanelli (W&M), Diana McSpadden (Jefferson Lab), Kishansingh Rajput (Jefferson Lab), Wouter Deconinck (University of Manitoba)